Konya SEO Uzmanı

29 Nisan, 2020

konya-seo-uzmani

Neden SEO Yaptırmalısınız ?

Bütün işletme sahiplerinin en büyük temel kaygılarından biri değirmenin çarkını çevirmek. Bunun için belirli işler yapıyoruz, emek veriyoruz, alın teri akıtıyoruz. Bazılarımız ücretli çalışıyor, bazılarımız kendi işletmesini kuruyor, bazılarımız üretim yapıyor, bazılarımız ithalat - ihracat'a atılıyor. Mesela ben Seo uzmanı ve Adwords uzmanı olarak hayatımı idame ettirebiliyorum. Bu emeklerin temel noktası “kazanmak”. Kazanmanın tanımı insandan insana değişebilir. Hedef “mülk” de olabilir, “şöhret” de olabilir, “ünvan” da olabilir. Hedefe ulaşmak için ise birden fazla yöntem mevcut. Siyah ve Beyaz her sektörde var. Siz hangi taraftasınız ? Kısa vadede kazandıran ancak sonrasında kaybetmeye mahkum olan karanlık taraf mı, yoksa sizi adım adım zirveye taşıyacak olan beyaz taraf mı ? Belki hangi yolu seçeceğinizin bile farkında değilsiniz ancak ben Zahid Karakaya, bir seo uzmanı olarak sizi sizin için daha ileriye taşıyabilirim.

Kimler Seo hizmeti almalıdır ve neden SEO hizmeti alınmalıdır ? Neden SEO uzmanı ile çalışma ihtiyacı duyulur ? Kendiniz seo yapabilir misiniz ? SEO nasıl öğrenilir ? Bu sorular sık duyduğum sorular. Zamanı olanın bütçesi yok, bütçesi olanın zamanı yok bazen her ikisinin de olmadığı insanlar/firmalar var.

Örnek olarak, yaşadığı ilde, ortalama bir işletme sahibini ele alalım. Ticaret yaparak ekmeğini kazanmaya çalışıyor ve bulunduğu konum itibarı ile maksimum kapasitesi belli. Derken işletme sahibimiz internet ile tanışıyor. Araştırmalarına devam ederken web sitesi, SEO (arama motoru optimizasyonu), Google My Business gibi kavramlar dikkatini çekiyor. Peki bu SEO Nedir , SEO Nasıl Yapılır sorguladığında ise internette organik olarak görünürlüğün belirli çalışmalar gerektirdiğini, bu çalışmaların büyük bir titizlikle uygulanması gerektiğini görüyor. Kendisi belki de zaman ayırıp doğru bir şekilde Google’da yer alan temel işlemleri yapsa uzun vadede bir noktaya gelebilir. Ancak bunun için yeterli bilgisi ve yeterli zamanı yok. İşte bu noktada bir Konya SEO uzmanı ile çalışmanın kendisi için en doğru karar olduğuna karar veriyor.

İşletme sahibimiz, SEO uzmanı ile çalışma kararında gayet mantıklı bir hareket etmiş olabilir. Ancak bu noktadan sonra dikkat etmesi gereken konular var. Acaba doğru kişiyi nasıl bulabilir ? İnternetten araştırma yapınca bir çok seo uzmanı bulma ihtimali var. Özellikle teknolojinin hızla ilerlemesi ve otomasyon araçlarının, hileli seo programlarının, hacklenmeye açık sitelerin, blackhat(kalitesiz) uzmanların, hacklinklerin artması ile kısa süreli yapay başarı elde eden ve kendisini seo uzmanı ilan eden kişilerin, işini hakkı ile yapanlara oranla çok daha fazla sayıda olduğu ve bu kişilerin de anlaşılmasının bir hayli zor olduğu günümüzde...

SEO UZMANI NASIL SEÇİLİR ?

SEO Uzmanı seçerken dikkat edilmesi gereken konuların bazıları şöyle; kimse Google ilk sıra seo garantisi veremez,Google bunu kendi blog'una altını çize çize belirtmiştir. Blackhat seo uzmanları gizli bağlantılar, köprü sayfalar, anahtar kelime spami gibi kısa vadede yapay bir fayda ancak uzun vadede faydadan çok zarar verecek uygulamalar yaparlar ve bu kişilere karşı dikkatli olunması gerekir. Bir SEO uzmanı seçerken plan yapıp yapmayacağını, yol haritasını, hangi seo tekniklerini uygulayacağını, kendine özel teknikleri olup olmadığını sorarak hakkında daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz.

Hepimizin çok fazla emek vererek elde ettiğimiz kazanç kıymetlidir ve bir SEO uzmanı'na paranızı harcarken dikkat etmeniz hem para kaybı, hem zaman kaybı hem de en önemlisi itibar kaybı yaşamanızın önlemini almanızı sağlar. Peki Zahid sen kimsin? Bana ne vaadediyorsun? dediğinizi duyar gibiyim. Zahid Karakaya, kısaca Konya Selçuk Üniversitesi - Ekonomi bölümü mezunu, Yabancı Dil Sınavından 80 puan almış, Javascript(ReactJS) geliştirici, Google sertifikalı dijital pazarlama ve SEO uzmanı. İyi planlanmış en iyi SEO stratejisi , çok iyi bir site içi seo ve site dışı SEO analizi ile mevcut websitenizin eksik ve hatalı yönlerinin bulunması, ivedilikle giderilmesi, çok iyi bir seo rekabet analizi ile planlama öncesinde uygun bütçe hesaplaması, düzenli içerik planlaması ve içerik üretimi, sosyal medyada aktifliğinizi artırarak marka bilinirliği, sayfa hızının maksimum seviyeye çıkarılması gibi konular verdiği garantilerin en başında gelir. Kısacası seo uzmanı olarak verdiğim hizmetler;

Analiz Aşamasında;

 • Anahtar Kelime Analizi: Websiteniz için belirlediğiniz anahtar kelimeler ne kadar etkili ? Hangi anahtar kelimeleri kullanırsak daha fazla dönüşüm ve trafik alırız ?
 • Sektör Analizi : Sektörünüzün olmazsa olmazları neler ? Pozitif noktaları neler ? Satışların yükseldiği zamanlar ne zaman ?
 • Rakip Analizi : En iyi rakipleriniz şuanki konumlarına gelebilmek adına hangi çalışmaları yapmış ? Rakiplerinizden çok daha iyi olmak için hangi çalışmaların yapılması gerekir ?
 • Site Analizi : Siteniz sektörünüze uygun mu ? Sitenizde daha önceden organik olmayan bir çalışma yapıldı mı ? Siteniz ziyaretçi kitlenize hitap ediyor mu ?

Optimizasyon Aşamasında;

 • Site içi SEO: Site içi bozuk bağlantılar, hizmet sayfaları, blog sayfaları , landing page optimizasyonu, hız ve kullanıcı deneyimi optimizasyonu, %100 Garantili SEO çalışmaları vb.
 • Site içi hataların giderilmesi: Sitede bulunan tüm hataların giderilip seo çalışmalarına uygun hale getirilmesi, temelin sağlamlaştırılması.
 • Site dışı SEO: Site dışı bağlantı ve marka bilinirliği çalışmaları, Sosyal Medya çalışmaları.

Raporlama Aşamasında

 • Haftalık Sıralama Takibi
 • Aylık Sıralama Takibi
 • Dönüşüm Takibi

Seo optimizasyon fiyatları birçok faktöre göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Seo fiyatlandırması yaparken önce mevcut bir site var mı, varsa seo analizi sonucunda çıkan raporlar ne anlatıyor, sitenin mevcut durumu nedir, hedeflenen ana anahtar kelimeleri ve yan anahtar kelimelerin rekabet oranı nedir, ne kadar bir süreç alır, rakip analizi ile rakiplerin yapmış olduğu çalışmaların kalitesi ve yoğunluğu gibi konuların tümü kontrol edilmeli, sonra çıkan raporlara göre bir seo fiyat hesaplama yapılarak proje için seo fiyatları çıkartılmalıdır. Bu işlemler bir google seo uzmanı tarafından titizlikle yapılmalıdır.

SEO Nedir ?

Arama motorlarının siteleri listeleyip kullanıcılara sunmak için belirli prosedürler uyguladığı bildiğimiz bir gerçek. Arama motorlarının bu prosedürlerine uygun olan web sitelerinin sıralamalarının yüksek olduğu gözlemlenmektedir. SEO çalışmaları, arama motorlarının belirlediği bazı kriterleri web sitenize yansıtılması ile gerçekleştirilir. Basit olarak anlatmak gerekirse seo çalışmaları sayesinde arama motorları sizin web sitenizi değerli görüp üst sıralara çıkartmaktadır. Fakat bu sözünü ettiğimiz işlem bir anda gerçekleşmemektedir. Arama motorlarının sizin web sitenizi sevebilmesi için, belirli kriterlere uymanız gerekir. Seo çalışmasının profesyonel olarak yapıldığı bir web sitesi arama motorlarında yükseklerde yer alacaktır. Seo çalışmaları birbirleri ile bağlantılıdır, yapılan her çalışmanın ayrı ayrı değerinin olduğu gibi, birbirlerini de etkilemektedir. Seo adı altında yapılan her çalışma dikkatle kontrol edilmelidir. Seo çalışmaları değince akla bir çok insan da google da üst sıralarda çıkmak gelmektedir. Bu düşüncenin yanlış olduğunu söylemek mümkün değil, şüphesiz her web sitesi sahibinin istediği kelimeler de üst sıralarda çıkma hayali vardır. Fakat bu düşünce doğrultusunda dikkatsizce yapılan çalışmalar size uzun vadede zararlar getirebilir. Bir an önce istediğiniz sıralamalara kavuşma isteğiniz ilerleyen zamanlarda başınıza dert açabilir. Seo çalışması yapılırken arama motorları ile dost bir şekilde işlemlerin yürütülmesi gerekir. Arama motorlarına düşman olarak veya arama motorlarının yasakladığı işlemleri yaparak sıralama almanız ileri ki zamanlarda cezalandırılacağınız anlamına gelebilir. Yani bura da anlatmak istediğimiz seo çalışmaları profesyonel eller tarafından dikkatle yapılmalıdır. Yanlış planlama ile yapılan seo çalışması fayda dan çok zarara neden olabilir.

SEO Hizmeti Demek ?

SEO hizmeti, bir SEO uzmanı veya SEO ajansı tarafından , SEO ( arama motoru optimizasyonu ) hizmetlerini almanız demektir. Herkes doğal olarak en iyi bildiği ve zaman ayırabildiği işi yapar. Tüm zamanını ve enerjisini bu yönde kanalize eden bir uzmanla çalışmanız ve seo hizmeti almanız, her açıdan sizler için faydalı olacaktır.

SEO Stratejisi Nedir ?

Seo ile ilgili araştırmalar yapılması sırasında insanların kafasında bir çok soru işaret olması doğaldır. Seo çalışmaları insanlara karmaşık gelebilir hatta seo nun kendisi bile yeterince karmaşık sayılabilir. Seo işlemleri profesyonel eller tarafından yapıldığında gayet verimli sonuçlar verebilen işlemleri kapsamaktadır. İnternet üzerinde firmanın varlığını sürdürebilmesi için seo çalışmaları oldukça önemlidir. Unutulmaması gerekir ki fiziksel yapılarınız kadar internet siteleriniz de oldukça değerlidir. Web ortamında sizi yansıtan yanii markanızın yüzü olan web siteleri kişilerin sizin hakkınız da fikir sahibi olmasını sağlamaktadır.

Seo çalışmaları yapılırken unutulmaması gereken bazı hususlar vardır. Seo her ne kadar web ile alakalı olsa da sonuçta bir firma temsil edildiği için, firmanın kurumsal yapısına dikkat edilmelidir. Seo çalışması adı altında firmanın kurumsal yüzüne zarar verecek adımlardan kaçınılmalıdır. Çalışmaların sürdürülebilir ve geliştirilebilir şekilde planlanması oldukça önemlidir. Yapılan çalışmaların üzerine her zaman katkı yapılarak geliştirilmelidir. Seo çalışmaları sürekli takip edilmeyi ve geliştirilmeye muhtaçtır.

Seo çalışmaları sadece bir kere yapılıp kenara bırakılacak işlemler değildir, sürekli güncellik ve yenileme talep eder. Arama motorlarının en üst sıraları herkes tarafından istenilen yerlerdir. Üst sıralarda kalmak için sürekli yarışın içinde kalmak gerekir. Seo çalışmaları güncel tutularak sıralamalarınızı korumanız ve ileri gitmeniz söz konusudur. Seo, süreç gerektiren işlemlerin sonucunda gerçekleşir. Bir site açalım ve hemen sıralama alsın gibi bir düşünceniz varsa bu düşünceniz den hemen uzaklaşmanız yararınıza olacaktır.

Güncel Seo Çalışmalarının Faydaları

 1. Sıralamalarınızı korumanızı ve geliştirmenizi sağlar
 2. Arama motorlarının güncellemelerine uyum sağlanır
 3. Reklam maliyetlerinizi ekonomik kullanabilirsiniz.
 4. Analizler doğrultusunda insanların eğilimlerini anlayabilirsiniz.
 5. Olası yeni ürün ve hizmetler için ayrıca seo desteği almanıza gerek kalmaz.

İç SEO ( Site İçi Seo – On Page SEO ) Nedir ?

Arama motorlarında bir kelimede yükselmeniz seo çalışmaları ile mümkün. SEO çalışmaları yapılabilmesi için ise bir websiteniz olması gerekiyor elbette. Websitenizin teknik durumu SEO çalışmalarının ilk durağı ve en önemli adımıdır. Peki iç seo nedir ? Websitenizin yazılımsal olarak kusursuz olması, çok hızlı açılması, içeriklerinin hem arama motorlarına hem kullanıcılara yönelik olarak mükemmel bir şekilde hazırlanması, site içerisindeki kategorizasyon , içeriklerdeki anahtar kelime oranı, başlıklar, descriptionlar, görseller, görsellere ait alt tag’ler vb. gibi onlarca sayabileceğimiz site içerisinde yapılan çalışmalara iç seo denir. Bir sitenin iç seo çalışması ne kadar güçlü ise dış seo çalışmalarından alacağı verim de o kadar fazla olacaktır.

Dış SEO ( Site Dışı SEO – Off Page SEO ) Nedir ?

Websitenizin iç yapısını tamamen kusursuz olarak tamamladınız, herşeyiniz hazır. Sıra geldi dış çalışmalara. Websitenizin içerisinde olmadan dış kaynaklardan yaptığınız, sosyal medyadan trafik çekmek, basın bülteni almak, bağlantı sağlamak, sosyal medya veya google ads reklamları vermek gibi tüm çalışmalara dış seo denir. Dış SEO sadece backlinkten ibaret değildir. Birçok yöntem ve kural kaideye göre nizami bir şekilde yapılmalıdır.

SEO Uzmanı Kimdir

SEO Uzmanı, SEO işini meslek haline getirmiş, bireysel olarak SEO hizmetleri veren veya seo hizmeti vermese de kendi projeleri için kanıtlanmış başarılara sahip olan seo sektörü çalışanıdır.

En iyi SEO Uzmanı kimdir ?

SEO bir karşılıklı yarıştır. Ancak tek bir birincisi olmayan bir yarıştır. Her seo uzmanının çok farklı alanlarda çok başarılı çalışmaları olabilir. Bir sektörün tüm dinamiklerini öğrenen bir SEO uzmanı o sektörde Konya'nın en iyi seo uzmanı olabilir.